Breaking News

piątek, 28 stycznia 2011

Pinyin, "iu" - czyli coś co łatwo może przeoczyć początkujący oraz drobna rada dot. nauki języka chińskiego

Pinyin to zapis znaków chińskich alfabetem łacińskim. Ułatwia on naukę znaków - zapamiętywanie ich brzmienia oraz odpowiadających im tonów.

Na pinyin składają się złożenia 'initials' z 'finals', którym bliżej można się przyjrzeć oraz posłuchać ich wymowy na Pinyin - Chinese Pinyin Table.

Do rzeczy:

Zapis "iu" wymawiamy jako "iou"(!!!), gdy "iu" występuje po 'initial' oraz gdy akcent pada na 'u', np. liù (sześć), wymowa - lioù.

Informacja drobna, ale istotna i bardzo łatwa do przeoczenia na samym początku nauki.

A teraz rada : 

  Wiele osób rozpoczynając naukę języka chińskiego podchodzi do tej czynności z przerażeniem. Napotykając pierwsze problemy i porażki wkrada się jeszcze większy strach, żal i zniechęcenie. Sami sobie tłumaczymy, że język chiński nie jest na nasze siły i dajemy sobie spokój z kontynuacją nauki.
Żeby odnieść sukces i pewnego dnia dumnie stwierdzić, że rozumiemy, potrafimy mówić i pisać w tym języku, że dokonaliśmy tego sami, wystarczy kierować się jedną prostą zasadą:
Nie spieszyć się. Małymi kroczkami, powolutku dojdziemy do końca drogi. =)


It doesn't matter how slowly you go-so long as you do not 

1 komentarz:

  1. Aa dziękuję za dobrą radę. Nawet nie wiesz jak bardzo motywujesz mnie do nauki!! Dopiero zaczynam- rok?- bardzo powoli i było już dużo momentów gdy próbowałam przestać, ale dzięki tobie nadal dążę do celu. Dziękuję <3

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...