Breaking News

sobota, 1 stycznia 2011

Fiszki oraz inne narzędzia do nauki języka chińskiego

Dziś dodałam do przydatnych linków dotyczących języka chińskiego kilka nowych odnośników zassługujących na szczególną uwagę.( Grupy linków znajdują się w prawej części strony pod "obserwatorami")

Jest to strona, która umożliwia bezpłatne słuchanie radia online. Można wyszukiwać radia w dowolnym języku, wg. upodobań.
Polecam słuchanie przez tą stronę radia 'Shanghai News Channel 990 AM' , jest idealne dla uczących się języka chińskiego. Jest to stacja informacyjna. Nadawane są przeróżne audycje, wiadomości itd. czyli słuchanie mowy, mowy i jeszcze raz mowy nie przerywanej piosenkami.

Czyli fiszki ( tak tak zdarzało mi się pisać, że nie jestem fanką 'fiszków' - bo nie jestem, ale jest to narzędzie nauki więc zasługuje na wspomnienie o nim )

Są to jedne z lepszych Fiszek dostępnych w internecie za darmo. Na ich jakość składa się przede wszystkim to, że zawierają znaki/ słownictwo składające się na poszczególne etapy HSK ( dla ciekawskich listy słownictwa wg. HSK zamieściłam w poprzednich postach ). W prosty sposób można dokonać wyboru poziomu słownictwa, które
chcemy poznać.

Strona ta ponadto oferuje spis słownictwa, a zatem przed rozpoczęciem nauki można zerknąć na interesującą część i przeczytać znaczenia, objaśnienia itd.

Dostępne tam są również do użycia/pobrania inne materiały takie jak słownictwo pochodzące z najpopularniejszych podręczników do nauki języka chińskiego oraz odpowiadające im fiszki.

Fiszkomaniacy powinni rzucić okiem na zawartość powyższej strony. Jest godna polecenia.

Fiszkosympatycy - oto kolejna strona warta poświęcenia uwagi. Jest bardzo przyjazna, podobnie jak HSK Flashcards jest bardzo przejrzysta i dobrze zorganizowana. Znaki są dobrze widoczne, wszystko ładnie podane.
Zgłębiając ten temat natrafiłam na wiele fiszek online, które były pełne defektów, przeszkadzał mi wygląd, forma, często zbyt małe znaki itd. ogólnie nie stwarzały warunków do skupienia się na nauce.
Wg. mnie HSK Flashcards oraz Chinese Flashcards są najepsze z najlepszych w sieci.

3 i 1/2. 'Anki'- program szczególnie upodobany przez fiszkozwolenników. Starałam się sprawdzić wszystko co było godne uwagi dotyczące mandaryńskiego, 

wg mnie na uwage zasługują:

-20 000 + Mandarin HSK Sentences v.2 - polecam jednak dla uczniów już mających jakieś pojęcie o tym języku.

-Mastering Chinese Characters 01 (Listening Sentence and Vocab ) - bardziej mi się podoba od powyższej propozycji. Jest wymowa, są opisy. Jedyne to, ze czasem brak jest pin yin dla niektórych wyrazów. Często jednak pojawia się ten zapis przy użyciu poszczególnych znaków w pełnym zdaniu.

Jeśli chodzi o mnie i o Anki to by było na tyle. W pozostałych seriach fiszek mnie coś drażni, rozprasza. Te z użyciem kolorów, nie były by takie złe, ale wiedząc już co nieco o języku forma w jakiej się pojawiają może denerwować. Mi nie odpowiadają. Jeszcze inne mają brzydkie znaki, za małe, trzeba się mocno w nie wpatrywać, żeby coś dojrzeć itd.

Czyli fiszkomaniacy! Uczcie się :) 
To moje typy fiszek, choć nie sądze, że sama dam się wciągnąć w tą metodę. Co najwyżej co jakiś czas będę sprawdzać za pomocą fiszek HSK (punkt 2) poziom chińskiego na jakim się znajduję. To wiarygodne źródło i łatwa forma weryfikacji.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...