Breaking News

piątek, 11 lutego 2011

O HSK i listach słownictwa HSK słów kilka.

Hanyu Shuiping Kaoshi, (simplified Chinese: 汉语水平考试; traditional Chinese: 漢語水平考試;pinyin: Hànyǔ Shǔipíng Kǎoshì), w skrócie HSK to test znajomości języka chińskiego Chińskiej Republiki Ludowej, przeznaczony dla osób nie posługujących się tym językiem od urodzenia, głównie dla studentów pochodzących z innych krajów.

Certyfikat HSK akceptowany jest na całym świecie.


 Więcej o samym teście można przeczytać m.in. na stronie Instytutu Konfucjusza w Krakowie, ze strony możemy także pobrać przykładowe arkusze egzaminacyjne oraz przykładowe materiały dźwiękowe do rozumienia ze słuchu.


O listach słownictwa HSK


Listy słownictwa 4 poziomów HSK są dostępne legalnie i darmowo do pobrania w internecie.
Sama już opublikowałam je na moim blogu ( HSK-poziom 1HSK - poziom 2HSK - poziom 3HSK - poziom 4).
Egzamin HSK oryginalnie składał się z 4 poziomów:Test Rank (等第)Chars/Words
(cumulative)
Score (级别)Certificate
HSK
Advanced
Characters: 2865
Words: 8840
11Advanced A
10Advanced B
9Advanced C*
-none
HSK
Elementary/
Intermediate
Characters: 2194
Words: 5257
8Intermediate A
7Intermediate B
6Intermediate C
Characters: 1603
Words: 3052
5Elementary A
4Elementary B
3Elementary C**
-none
HSK
Basic
Characters: 800
Words: 1033
3Basic A
2Basic B
1Basic C
-none
*Generally signifies a professional level.
**Generally required for non-language academic programs.
                                wikipedia.org
W listopadzie 2009 roku wprowadzony został nowy format Egzaminu HSK:

Revised HSK Structure
Test Rank (等第)Score (级别)        Ilość słownictwa                               Certificate
HSK
Advanced
6                  5000 Advanced with Honors
5                  2500Advanced
HSK
Intermediate
4                  1200Intermediate with Honors
3                   600Intermediate
HSK
Elementary
2                   300Elementary with Honors
1                   150Elementary

                                                                            wikipedia.org


Egzamin HSK został zintegrowany z poziomem biegłości językowej wprowadzonej przez Radę Europy.


Wróćmy do list słownictwa. Dostępne oraz publikowane listy słownictwa 4 poziomów odnoszą się do wcześniejszej formy Egzaminu HSK. Niemniej jednak warto z nich korzystać.


Jak? Oto kilka moich sugestii:


- Listy słownictwa jako słownik.
Wszystkie kursy do języka chińskiego przedstawiają pinyin do znaków. Listy uporządkowane są alfabetycznie wg. pinyin. A zatem łatwo odnaleźć znaczenie interesującego nas słowa.
Dodatkowo, warto wiedzieć że ogromna ilość słów chińskich to złożenia logiczne znaków. Dlatego zaleca się poznawanie znaczenia pojedynczych znaków składających się na słowo.

- Nie warto uczyć się na pamięć słownictwa z list.
Nie warto uczyć się słów bez kontekstu, już lepiej zaopatrzyć się w słownik słownictwa HSK, gdzie każde słowo występuje z przykładowym użyciem. Sama nauka na pamięć pojedynczych słów jest stratą czasu.

- Warto przeglądać listy słownictwa, czytać, analizować.
Systematyzujemy i powtarzamy to co już umiemy. Takie przeglądanie to również nauka. Czytamy słowo a później spotykamy je w podręczniku, lub słyszymy w serialu. Takie słowo natychmiast się utrwala.
Przeglądanie list umożliwia lepsze zrozumienie konstrukcji.
Ja codziennie staram się zajrzeć do listy na razie tylko poziomu 1. Taką liste sobie wydrukowałam. Stanowi dokładnie 25 stron A4. Przeglądam około 5 stron dziennie. Tych samych, innych. Po prostu patrzę i analizuję.
Na sobie widzę, że takie przeglądanie uświadamia, utrwala i rozwija to co już nauczone oraz nieopatrznie uczy nowych słów. Często oglądając film łapię się na tym, że zrozumiałam słowo , któe kilka chwil wcześniej widziałam na liscie HSK.

Listy są przydatne do powtórki oraz analizy, ale nie do nauki słówka po słówku bez kontekstu. O tym przeczytamy wszędzie w internecie. Nie warto uczyć się słów bez przykładowego zastosowania w zdaniu. Często możemy wyciągnąć błędne wnioski dotyczące zastosowania. Kilka różnych słów może mieć dokładnie takie samo znaczenie, ale zastosowanie w odmiennych sytuacjach.
Wpisy powiązane tematycznie:
Fiszki oraz inne narzędzia do nauki języka chińskiego
Jak rozpocząć naukę języka chińskiego oraz z czego się uczyć
Listy słownictwa dla nowego HSK

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. komentarze zawierające jedynie linki, bez zadnej dodatkowej treści traktowane są jako spam i będą usuwane.

  OdpowiedzUsuń
 3. "słownik słownictwa HSK, gdzie każde słowo występuje z przykładowym użyciem" - Mam pytanie czy możesz polecić jakiś słownik, najlepiej multimedialny. dzięki za opd

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie slyszalam o multimedialnym slowniku HSK, jednak istnieja papierowe. W tym roku wydany zostal taki slownik przez wydawnicwo Bohan, niestety jest to spory tom obejmujacy wszystkie aktualne 6 poziomow (zmiany w HSK nastapilyw 2013 roku); w wiekszych ksiegarniach w Chinach mozna spotkac materialy do HSK, w tym slowniczki HSK 《HSK词汇突破》(na okreslone poziomy tzn. 3,4,5,6 - nikt nie bedzie wydawal slowniczka dla 150/300 slowek) wydawnictwa 外研社国际汉语研究发展中心 (wydanie drugie). W Chinach sa niedrogie, bo np dla HSK5 kosztuje 29yuanow, a dla HSK6 raczej nie wiecej niz 39yuanow (ale nie pamietam w tym momencie). Problem taki, ze nie wiem czy mozna to kupic poza chinami xD Moze byc ciezko, ale moim zdaniem warto, sa bardzo przyjemne (slowka alfabetycznie, tlumaczenie slowka na angielski i 2/3 zdania przykladowe). Bohan ma oczywiscie tlumaczenie na jezyk polski, dodatkowo rowniez podane tlumaczenie przykladowych zdan.

  Jezeli myslisz o zdawaniu HSK do poziomu 4 wlaczenie, nie wyzej, mysle ze mozna sie obyc bez slownika (np dla HSK 4 w internecie mozna znalezc liste slowek po angielsku wraz z przygotowanymi zdaniami - po co wydawac kase jak masz plik za darmo :P), wyszukaj New HSK Level 4 Vocabulary (Chinese-English). Obejmuje ona wszystkie 1200 slowek, wiec rowniez te dla HSK1-3.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...